Retinol - fakty i mity - 1 2025

Retinol – fakty i mity

Wielu z nas ma jedno skojarzenie jeśli chodzi o retinol – odmładzanie. To prawda, retinol pomaga zmienić wygląd cery, jednak musi być on umiejętnie stosowany. Każda skuteczna pielęgnacja przeciwzmarszczkowa, tzw. anti-aging nie obejdzie się bez produktów z retinolem. Pytaniem pozostaje, w jakim wieku zacząć stosować tego typu kosmetyki?

Czym jest retinol?

Retinol to pochodna witaminy A, która od wielu lat znana jest ze swoich właściwości odmładzających. Jest on tak bardzo skuteczny z uwagi na swoje właściwości przenikania w głąb skóry. Tym samym pobudza komórki, które produkują kolagen, elastynę i kwas hialuronowy. Są to trzy najważniejsze substancje odpowiedzialne za jędrność, gładkość i sprężystość skóry. Z wiekiem naturalny proces ich wytwarzania zmniejsza się, dlatego warto sięgnąć wtedy po produkty z retinolem.

Retinol polecany jest też w walce z trądzikiem. Jego właściwości powodują zastępowanie starych komórek nowymi. Retinol chroni przed zatykaniem porów, co z kolei nie doprowadza do stanów zapalanych skóry, czyli powstawania trądziku. Retinol ma też właściwości złuszczające, co pomaga pozbyć się przebarwień kosmetycznych, słonecznych czy hormonalnych i rozjaśnić cerę.

Kiedy i jak zacząć stosowanie kosmetyków z retinolem?

Produkcja kolagenu i elastyny zmniejsza się już po 25 roku życia. Tak więc spokojnie można zacząć stosować retinol już przed trzydziestką, zwłaszcza gdy zauważamy pierwsze zmarszczki.

Retinol działa dość silnie, dlatego osoby ze skórą wrażliwą muszą używać go rozważnie, czyli w odpowiedniej ilości i stopniowo. Źle zastosowany retinol i w nadmiernej ilości spowodować może zaczerwienia, świąd, pieczenie, a nawet złuszczenie naskórka.

Retinol – krok po kroku

Na samym początku ważne jest, żeby zacząć stosować kosmetyki z retinolem o małym stężeniu, tak w granicach 0,2%-0,5%. Ta dawka pozwoli skórze na powolne i bezpiecznie przyzwyczajenie się do działania pochodnej witaminy A. Należy używać go wieczorem, nakładając cienką warstwę na umytą i suchą skórę twarzy. W przypadku pieczenia, należy poczekać, aż kosmetyk się wchłonie, a następnie nałożyć krem nawilżający.

W początkach pielęgnacji skóry twarzy z retinolem powinniśmy go stosować max. dwa razy w tygodniu (co 3 dni) przez dwa lub trzy tygodnie. Jeśli skóra dobrze zareaguje, po tym czasie można zwiększyć częstotliwość na co dwa dni. Stopniowo można też zwiększać dawki retinolu w kosmetyku.

Jak długo należy stosować retinol?

Kuracja retinolem trwa z reguły od 3 do 6 miesięcy. Po trzech miesiącach widać już pierwsze efekty. Najlepszy czas to okres jesienno-zimowy, wtedy skóra narażona jest na mniejsze promieniowanie słoneczne. Oczywiście obowiązkowe jest stosowanie kremów z filtrem SPF 30 lub SPF 50. W przeciwnym przypadku może dojść do przebarwień.

Na kurację retinolem można zapisać się także do gabinetu kosmetycznego na profesjonalny zabieg. Stężenia retinolu są wówczas większe, ale efekty niemalże natychmiastowe. Już kilka zabiegów potrafi znacznie zredukować zmarszczki, blizny czy przebarwienia.