Dieta, która składa się w 90% z tłuszczu, która pomaga schudnąć, a przy tym zmniejsza ryzyko cukrzycy i ogólnie poprawia odporność organizmu? Tak, to jest możliwe w przypadku diety ketogenicznej. Czym jest i czy dla wszystkich jest ona bezpieczna?
Czym jest dieta ketogeniczna?
Główną zasadą diety ketogenicznej jest zwiększenie ilości spożywanych tłuszczów i ograniczenie węglowodanów. Procentowo wygląda to mniej więcej tak: 80-90% to tłuszcze i pozostałe procenty to węglowodany i białka. Dla porównania w standardowej diecie spożywamy około 50% węglowodanów, 35% tłuszczów i 15% białek. Wtedy też to węglowodany są głównym źródłem energii. Gdy w diecie ketogenicznej węglowodanów jest mało, to energia z nich płynąca jest zdecydowanie niewystarczająca. Wówczas organizm czerpie ją z tłuszczy i tym samym poddaje procesowi spalania (rozpadu tłuszczów) – tzw. ketozy. Przy diecie z niską ilością węglowodanów uczucie głodu jest przystopowane. Jeśli jednak w diecie ketogenicznej jest ich dużo, to głód rośnie. Dieta ketogeniczna jest skomplikowana, dlatego jej jadłospis musi być ustalony z dietetykiem i konsultowany z lekarzem.
Zalety diety ketogenicznej
Przez pierwsze dwa czy trzy miesiące stosowania diety ketogenicznej następuje poprawa samopoczucia i my sami czujemy się po prostu lekko. Trzymanie reguł tejże diety powoduje również bardzo szybki spadek masy ciała.
W związku z tym, że źródłem energii przestaje być już glukoza, staje się ona wykorzystywana przez układ nerwowy. Następuje spadek glikogenu (wielocukru zbudowanego z pojedynczych cząstek glukozy), który zmniejsza też ilość wody gromadzoną w mięśniach. Tym samym spada masa ciała.
Dieta ketogeniczna polecana jest dla osób zmagających się z padaczką (głównie dzieci), ale też reguluje poziom insuliny i hamuje apetyt na słodycze. Do tego redukuje opuchnięcia i reguluje układ trawienny, np. zwalcza wzdęcia.
Wady diety ketogenicznej
Dieta ketogeniczna choć skuteczna, to nie jest dla każdego. Początkowo daje pozytywne skutki (spadek wagi, lepsze samopoczucie, więcej energii), to jednak z czasem (po około dwóch miesiącach) przestaje działać. W zamian za to mogą pojawić się problemy trawienne, spadek energii, przykry zapach ciała. Dlatego zalecane jest stosowanie diety pod okiem dietetyka i lekarza, gdyż długie stosowanie diety wysoko nasyconej tłuszczami obciąża jelita i pojawia się częstomocz. Dieta ketogeniczna jest wykluczona u osób zmagających się z chorobami nerek, wątroby, trzustki.
Co jeść na diecie ketogenicznej?
Dieta ketogenowa polega na proporcjonalnym rozłożeniu tłuszczów, węglowodanów i białka. Kluczowe są tutaj tłuszcze, dlatego powinny być one najwyższej jakości. Tak więc należy wybierać produkty bogate w tłuszcze, ale jak najmniej przetworzone. Najlepsze są tłuszcze nasycone i jednonienasycone, są to np. olej kokosowy, masło, orzechy, awokado. Z tłuszczów wielonienasyconych najlepsze są ryby czy ogólnie tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Nieodpowiednie są natomiast tłuszcze przetworzone, jak np. margaryna.
Jeśli chodzi o białko, to powinno to być białko pochodzące z mięsa. Główna zasada brzmi, że im więcej protein ma mięso, tym mniej należy takiego jeść.
Z kolei źródłem węglowodanów powinny być warzywa i owoce. Najlepsze są owoce i warzywa zawierające jak najmniejszą ilość węglowodanów.
Produkty zakazane w diecie ketogenicznej
Produkty, których nie należy spożywać w diecie ketogenicznej to: cukry znajdujące się w słodyczach, napojach i sokach słodzonych. Niewskazane są również produkty pszenne, ryż, makarony, a także ziemniaki. Owoce, które również nie są wskazane to: banany, winogrona, jabłka, pomarańcze, ananas i arbuz.