Co robić podczas kwarantanny?

Co robić podczas kwarantanny?

Co robić podczas kwarantanny? To pytanie zadaje sobie bardzo wiele osób i zadawało przez znaczną część 2020 roku. Część z nas trafiła na kwarantannę ze względu na zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Inni musieli się jej poddać z powodu kontaktu z osobą zakażoną. Dla innych z kolei kwarantanna była obowiązkową konsekwencją przekroczenia granicy. Nie zapominajmy też o osobach, które z własnego wyboru, dla własnego bezpieczeństwa, decydują się spędzać większość czasu w domu. Jak widać powodów do zamknięcia się w czterech ścianach w dobie pandemii COVID-19 jest wiele. A jak sobie w tym czterech ścianach radzić?

Kwarantanna domowa

Jeśli musimy siedzieć wewnątrz naszych czterech ścian, to nie oznacza to wcale, że musimy całkowicie rezygnować z kontaktów międzyludzkich. Oczywiście musimy zrezygnować z nich na płaszczyźnie fizycznej, ale nadal możemy się komunikować. Przecież to właśnie w czasie pandemii szczyt swojej rentowności przeżywają firmy, oferujące komunikatory wideo. Takimi są zoom, MS teams czy znany nam wszystkim Skype.

Super pomysłem jest zorganizowanie sobie kawiarni online. Umówmy się z kilkoma znajomymi, że w określony dzień o określonej godzinie pijemy wspólnie kawę. Każdy oczywiście przygotowuje sobie swoją własną, a następnie wszyscy łączą się przez kamerkę i mikrofon. Nigdy nie zastąpi to spotkania z człowiekiem na żywo, ale może pomóc w lepszym przeżywaniu kwarantanny. Zawsze zobaczenie wzroku i uśmiechu drugiego człowieka poprawia nastrój. A jak są to ludzie nam bliscy to już tym bardziej.

Co robić w domu podczas kwarantanny

Jeśli jesteśmy zamknięci na kwarantannie, to mamy okazję, żeby nadrobić te wszystkie filmy, które planowaliśmy. Z pomocą przychodzą nam takie platformy streamingowe jak Netflix, HBO:GO lub Amazon Prime. Istnieją też opcje wykupywania dostępu do filmu pojedynczo np. za pośrednictwem serwisu Youtube albo VOD.pl. W obecnym czasach nie powinniśmy więc mieć problemu ze znalezieniem źródła filmów. Problem dopiero jest, kiedy zastanawiamy się, na który film mamy ochotę…

Co obejrzeć podczas kawarantanny?

Co obejrzeć podczas kwarantanny? Niestety przemysł filmowy bardzo ucierpiał na pandemii, więc nie znajdziemy wielu ciekawych tytuł z 2020 roku. Kilka dzieł się jednak znajdzie, które warto nadrobić. Ciekawym filmem może się okazać „Hejter” w reżyserii Jana Komasy. Opowiada on działaniach tzw. fabryki trolli, czyli ludzi, którzy za pieniądze – mówiąc bardzo ogólnikowo – robią zamieszanie w internecie. W filmie pojawia się dużo nawiązań do polskiego życia społecznego i politycznego. Film jest w całości fikcją, więc na nawiązanie te trzeba patrzyć z przymrużeniem oka, ale zdecydowanie warto się zapoznać.

Możemy też uciec w klimaty historyczne. Dobrym wyborem będzie sięgnięcie po serial „Wikingowie”, który opowiada dokładnie o tym, na co wskazuje nazwa. Przenosimy się w nim do średniowiecznej Skandynawii, choć musimy być czujni w kwestii zgodności historycznej. Serial nie jest podręcznikiem do historii i nie wszystkie postaci i wydarzenia są przedstawione zgodnie z rzeczywistością. Część spraw twórcy przedstawili w sposób umowny, aby lepiej pasowało do serialu. Jeśli więc zainteresuje nas ta część historii, to najlepiej po obejrzeniu serialu doczytać wszystko samemu i dowiedzieć się, jak było naprawdę.

Inną propozycją może być krótki serial „Ostatni Carowie”. Opowiada on o ostatnich latach istnienia caratu w Rosji aż do czasu obalenia go przez Bolszewików. Zdania na temat serialu są podzielone, gdyż cześć osób uważa, że wydarzenia nie zostały przedstawione wiernie. Możliwe również, że część z przedstawionych postaci odbiegała od pierwowzorów. Mimo to przedstawiono w tym serialu wszystkie najważniejsze wydarzenia z tamtego okresu, więc osoby zainteresowane tym wycinkiem historii mogą się naprawdę dobrze bawić. Twórcy podjęli również próbę przedstawienia kontrowersyjnej postaci Rasputina, nadwornego uzdrowiciela i doradcy Mikołaja II.

A może szachy?

A może to dobry czas, żeby zacząć grać w szachy? Istnieje wiele portali internetowych, które umożliwiają nam taką rozgrywkę. Są to np. chess.com albo lichess.org. Możemy tam znajdować sobie przeciwników na podobnym poziomie co my. Komputer sprawnie wyszukuje nam przeciwnika, który ma podobną liczbę punktów rankingowych. Dzięki temu możemy być pewni, że nie trafimy na jakiegoś mistrza, który zmiażdży nas w kilku ruchach.