Dlaczego warto uczyć się języków obcych?
Dlaczego warto uczyć się języków obcych? Wiele dorosłych osób myśli, że języki obce już im się w życiu nie przydadzą. Do tego panuje przekonanie, że są już za starzy, żeby się tego języka nauczyć. Czy takie przekonanie jest w ogóle zgodne z prawdą? Okazuje się, że pewne podstawy, aby tak myśleć, istnieją, ale to nie jest powód, aby nauki zaniechać. Otóż tymi podstawami jest teoria wieku krytycznego. Oznacza, że przekroczeniu pewnego wieku (niech będzie, że wyobrazimy sobie dwunastolatka) nie jest możliwe, aby przyswoić sobie nowy język. Jednakże chodzi tutaj jedynie o naturalne przyswojenie języka, w taki sposób, jak przyswajamy język ojczysty. Jest bowiem różnica między akwizycją (nabyciem) języka a nauczeniem się.
Nawet jeśli dorośli nie będą tak łatwo przyswajać języka jak dzieci, to w żaden sposób nie oznacza to, że nie będą w stanie nauczyć się go w ogóle. Wręcz przeciwnie. Nadal każdy ma szansę, aby przyswoić język w stopniu co najmniej komunikacyjnym. Kwestią są tutaj odpowiednie metody, ale tym zajmiemy się kiedy indziej. Jest ich wszak bardzo dużo i na temat każdej z nich powstało wiele książek. Skupmy się zatem na powodach, dla których warto podjąć się nauki nowego języka.
Globalizacja i rynek międzynarodowy
Mówi się, że żyjemy w globalnej wiosce. Rammstein swego czasu nagrał kawałek o tym, że wszyscy żyjemy w Ameryce. I w tym jest dużo prawdy. Rynek nie tylko amerykański ale także rynki europejskie zalewają praktycznie cały świat. Jeśli podejmuejmy się pracy w jakiejś firmie możemy mieć pewność, że w dużej mierze opiera się ona o zagranicznych trendach. Stąd się biorą anglojęzyczne nazwy stanowisk takie jak chociażby project manager. Podpisywanie umów z firmami zza granicy również okazuje się czasem niezbędne, aby firma mogła prosperować. Dlatego włąśnie znając język angielski łatwiej nam będzie odnaleźć się się w międzynarodowym środowisku. Może nam to dać lepsze perspektywy jak chodzi o awanse czy rozwój.
Dzieła sztuki i kultury
Mamy do czynienia na co dzień z wieloma dziełami sztuki czy kultury. Czytamy książki, oglądamy filmy, a więc ciągle zatapiamy się w wytwory ludzkiej kreatywności. Wiele dzieł, po które sięgamy, są obcego pochodzenia. Oglądamy amerykańskie filmy i seriale, czytamy książki włoskich i niemieckich autorów, sięgając zwykle po tłumaczenia. Nawet jeśli przekład tych dzieł jest wysokiej jakości, to i tak zawsze coś w nim ginie.
Obcowaniem z tłumaczeniem nigdy nie da nam poczucia prawdziwego kontaktu z obcą kulturą. Dopiero znając oryginalny język jesteśmy w stanie odkryć wszystkie wieloznaczności, nawiązania kulturowe itp. Tylko czy to wymaga samej znajomości języka? Nie! Jest to jeden z dowodów na to, że znajomość języka powinna iść w parze ze znajomością kultury docelowej. A przynajmniej z jej podstawami. Nikt przecież nie oczekuje od nas, że staniemy się znawcami kilkusetletnich obrazów czy romantycznych wierszy.
Języki obce a rozwój intelektualny
Nauka języka ma również wpływ na pracę naszego mózgu. Jeśli uczymy się wielu różnych umiejętności, to dążymy do synchronizacji półkul mózgowych. Może to sprawić, że będzie nam się lepiej myśleć i łatwiej będzie nam radzić sobie z innymi problemami. Lepsze zdolności językowe mogą pomóc w rozwoju zdolności matematycznych, a te z kolei mogą wpłynąć na nasze postrzeganie przestrzenne. Dlatego właśnie ważne jest, aby przedmioty naszej nauki były jak najbardziej zróżnicowany. Synchronizujmy nasze półkule mózgowe!
To prawda. Angielski to w dzisiejszych czasach zdecydowanie podstawa.