Dysk SSD M.2 PCIe a SSD M.2 SATA – czym się różnią? - 1 2024

Dysk SSD M.2 PCIe a SSD M.2 SATA – czym się różnią?

Dyski M.2 to nośniki o niewielkich rozmiarach, które obecnie coraz częściej stosowane są w cienkich laptopach i notebookach. Wśród dysków o tym formacie wyróżnić możemy dwa rodzaje – dysk SSD M.2 PCIe oraz M.2 SATA. Czym różnią się oba rozwiązania i na które z nich warto się zdecydować?

Format M.2, czyli jaki?

Mówiąc o dyskach M.2 mamy oczywiście na myśli nośniki o konkretnym formacie, kształcie i rozmiarze. W tym przypadku mają one kształt i rozmiar zbliżony do listka gumy do żucia. Są więc naprawdę niewielkie. Z powodzeniem zastępują standardowy dysk 2,5-calowy, który stosowany jest jeszcze w starszych komputerach i laptopach. Ważną cechą nośników M.2 jest fakt, że instalowane są bezpośrednio w gnieździe na głównej płycie – nie wymagają dodatkowych kabli zasilających, tak jak to miało miejsce w 2,5-calowych dyskach SATA. Pomimo podobieństw, dyski M.2 PCIe NVMe i SATA znacznie się od siebie różnią.

Dyski M.2 SATA – czy warto jeszcze z nich korzystać?

Interfejs SATA znany jest nam już z dysków HDD. Mimo nowszego standardu formatu, nie wpływa on w żaden sposób na wydajność. Zarówno dyski 2,5-calowe SATA, jak i M.2 z tym interfejsem będą osiągać maksymalnie ok. 600 MB/s prędkości odczytu sekwencyjnego. Dla kogo więc będzie to dobre rozwiązanie? Przede wszystkim dla osób, które chcą nieco przyspieszyć działanie systemu czy przesyłanie plików, a dla których dysk SSD M.2 PCIe byłby zbyt dużym wydatkiem. Zdarza się, że w komputerach czy laptopach starszego typu nie ma już miejsca na dodatkowy dysk 2,5-calowy. Wówczas dobrym rozwiązaniem może okazać się format M.2. Wciąż jest to dużo lepsza opcja niż nośniki HDD. Przed zakupem jednak warto sprawdzić, czy płyta główna w naszym urządzeniu jest wyposażona w odpowiednie gniazdo.

Dysk SSD M.2 PCIe – czym się charakteryzuje?

Jeśli na co dzień zajmujemy się grafiką, fotografią czy montażem, z pewnością już nieraz słyszeliśmy o przewadze dysków SSD PCIe M.2 NVMe nad SATA. Technologia ta oferuje nam bowiem dużo lepsze parametry niż interfejs znany z dysków twardych. Różnic między tymi rozwiązaniami jest kilka.

Choć na pierwszy rzut oka dyski M.2 PCIe NVMe przypominają wyglądem M.2 SATA, to jednak różnica jest widoczna po bliższym przyjrzeniu się obu wersjom. Podczas gdy SATA na złączu posiada klucze B + M, w przypadku NVMe mamy do czynienia tylko z kluczem M. To, co różni obie wersje nośników, to także technologia komunikacji. Interfejs NVMe wykorzystuje do przesyłania danych złącze PCIe. W zależności od jego standardu może osiągnąć ok. 3500 MB/s prędkości odczytu sekwencyjnego dla PCIe 3.0, a nawet teoretycznie 8000 MB/s szybkości odczytu w przypadku standardu PCIe 4.0. Dyski PCIe M.2 NVMe, takie jak Samsung 990 PRO, mają także wysokie szybkości odczytu i zapisu losowego – ok. 1500 IOPS*.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

* Szybkość zapisu losowego była mierzona przy aktywnej technologii Intelligent Turbo Write. Funkcja Intelligent Turbo Write jest dostępna tylko przy transferze określonych ilości danych. Wydajność może różnić się w zależności od wersji oprogramowania dysku SSD, komponentów systemu, jego konfiguracji oraz innych czynników. Szczegółowe informacje można uzyskać od lokalnego centrum serwisowego.