Moda na weganizm
Weganizm z roku na rok staje się coraz popularniejszy. Osoby te decydują się na spore wyrzeczenia które jednak wiążą się z wieloma korzyściami dla funkcjonowania organizmu. Chodzi jednak o sytuację, kiedy dieta powstała przy pomocy specjalisty i dostarcza wszystkich witamin oraz składników odżywczych. W diecie tej nie spożywa się żadnych mięs, ani też produktów pochodzenia zwierzęcego. Właśnie z tego względu na talerzu weganina nie pojawi się mięso, miód, jajka, mleko czy masło.
Jak odżywiają się weganie?
Weganie spożywają przede wszystkim warzywa oraz owoce, a także zboża. Ich dieta bazuje również na produktach zbożowych, jak chociażby pieczywie, makaronach i mące. Cenne źródło witamin oraz minerałów to rośliny strączkowe, które dostarczają przede wszystkim wapnia oraz białka. W diecie nie może zabraknąć też orzechów, nasion, tłuszczy roślinnych oraz grzybów. To dieta bardzo restrykcyjna, która jednak pozwala na cieszenie się lepszym zdrowiem oraz samopoczuciem. W dzisiejszych czasach powstało już wiele zamienników dla wegan, którzy mogą pić mleko roślinne oraz jeść tofu, czyli ser powstający przy pomocy mleka sojowego. Weganie starają się jeść jak najmniej przetworzoną żywność, dlatego ich dieta opiera się na sałatkach, surowych warzywach oraz innych dodatkach. Kiedy wymaga się obróbki termicznej decydują się z reguły na duszenie bądź gotowanie.Weganizm nie jest dietą idealną, dlatego organizm powinien być do niej stopniowo przyzwyczajany.
Wady oraz zalety weganizmu
To rozwiązanie dla wszystkich, którzy zmagają się z otyłością, a także mają problemy z układem krążenia i cukrzycą. Dieta wegańska jest w stanie zapobiegać nowotworom, kamicy żółciowej, problemom z woreczkiem żółciowym, zaparciom oraz próchnicy zębów. Takie korzyści występują jednak tylko i wyłącznie w przypadku, kiedy dieta została dokładnie rozplanowana. Kiedy dania nie zawierają odpowiedniej ilości witamin i minerałów wpływa to negatywnie na organizm. Niewystarczająca kaloryczność również stanowi spory problem. Weganie bardzo często zmagają się z niedoborem witaminy D, B12, białka, wapnia, żelaza, a także cynku. Kiedy dieta nie powstaje pod okiem specjalisty można zmagać się z anemią, osteoporozą, krzywicą, zaburzeniami o charakterze neurologicznym, a także problemami w trakcie menstruacji. Nie jest to dieta wskazana dla dzieci oraz młodzieży, gdyż ich rozwijający się organizm potrzebuje wielu składników odżywczych, które pochodzą zarówno z mięsa, jak i jajek, mleka czy miodu.