Moda na wrotki wraca, więc coraz więcej osób (zwłaszcza młodych) wybiera ten rodzaj aktywności fizycznej. Nic w tym dziwnego, to nie tylko świetny rodzaj sportu, ale i przednia zabawa. Co ciekawe, wrotki to stary sport, został wynaleziony w 1760 roku.
Wybór odpowiednich wrotek to podstawa
Dla wszystkich, którzy pragną nauczyć się jeździć na wrotkach, ważny jest wybór odpowiednich wrotek. Na pierwszy rzut oka ich budowa nie jest skomplikowana. To dwie pary kół i hamulec na przodzie. W odróżnieniu od rolek, są one dwuśladowe. Być może z tego powodu wydają się być łatwiejszym sprzętem, niż wspomniane, jednośladowe rolki. Do wyboru są zasadniczo dwa warianty wrotek: do jazdy rekreacyjnej i szybkiej jazdy.
Te pierwsze mają przede wszystkim wysoki but i miękkie koła, co sprawia że jazda na nich jest przyjemna i lekka, ale także bezpieczna. Są dla osób, które chcą jeździć bezpiecznie i stabilnie.
Wspomniany drugi rodzaj wrotek do szybkiej jazdy to sprzęt bardziej profesjonalny, bo sportowy, dla osób zdecydowanie bardziej doświadczonych. Nie służą one do nauki jazdy na wrotkach. Charakteryzują się dużo niższym obuwiem i kółkami, które pozwalają rozwinąć duże prędkości.
Tak więc przy wyborze wrotek musimy zastanowić się nad następującymi kwestiami:
- Czy chcemy wrotki z miękkimi czy twardymi kółkami? Twardsze są zdecydowanie szybsze.
- Nad rodzajem buta (wysoki czy niski).
- Nad szynami.
- Nad łożyskiem.
- Wyborem odpowiedniego rozmiaru buta, nie może być on ani za duży, ani za mały, podobnie jak w przypadku rolek.
Wrotki dla dzieci
Na ogół wrotki są częściej wybierane przez dzieci. Z uwagi na łatwiejszy proces nauki, są one dobrym wstępem do późniejszej jazdy na rolkach. W zasadzie jak tylko dziecko ustabilizuje swoją równowagę, może zaczynać przygodę z wrotkami. Przy wyborze odpowiedniego sprzętu powinniśmy skorzystać z pomocy specjalisty w sklepie sportowym. W przypadku dzieci kluczowe jest też zabezpieczenie w razie upadku. Dlatego nie można tutaj zapomnieć o kasku i ochraniaczach. Nauka jazdy na wrotkach da dzieciom nie tylko ogrom zabawy, ale także rozwinie ich umiejętności, np. polepszy koordynację ruchową.
Nauka jazdy na wrotkach – jak zacząć?
Pomimo tego, że wrotki wydają się być dość stabilne, to jednak upadki się zdarzają. Dlatego, zarówno dziecko, jak i dorośli, którzy zaczynają naukę jazdy na wrotkach, muszą pamiętać o zabezpieczeniach – czyli kasku i ochraniaczach. Najpierw należy nauczyć się łapać równowagę jedynie stojąc we wrotkach. Kolejny etap to próba chodzenia na wrotkach. Gdy już nieco oswoimy się z nimi i zaczniemy łapać równowagę, należy spróbować na nich pojechać. Jazda na wrotkach polega na odrywaniu jednej nogi i odpychaniu się, tak na zmianę. Początki bywają trudne i bolesne, dlatego cierpliwie powinniśmy krok po kroku przyzwyczajać się do wrotek i wtedy dopiero zwiększać prędkości – gdy już poczujemy się stabilnie.
Nauka jazdy na wrotkach – jak hamować?
Hamowanie na wrotkach jest nieco inne niż to bardziej znane z rolek. Hamulec we wrotkach znajduje się z przodu buta, w odróżnieniu od rolek, gdzie jest on z tyłu na pięcie. Dlatego hamowanie na wrotkach polega na odchyleniu stopy do przodu, tak by hamulec tam umieszczony dotknął powierzchni i zahamował.
Do jazdy na wrotkach najlepiej wybrać równe powierzchnie.