Zimny prysznic – długa lista korzyści - 1 2025

Zimny prysznic – długa lista korzyści

Zimny prysznic dla większości brzmi jak koszmar. Z pewnością za pierwszym razem nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy pod słońcem. Jednak gdy staje się rytuałem, niesie wiele korzyści dla naszego zdrowia.

Przyjęło się, że to gorąca, aromatyczna kąpiel jest tym, czego potrzebuje nasze ciało. I w kwestii relaksu najpewniej tak jest. Jednak jeśli chodzi o aspekty prozdrowotne, to właśnie zimny prysznic jest bardzo zdrowy, zarówno dla naszego ciała, jak i umysłu.

Korzyści, jakie otrzymujemy, biorąc zimne prysznice

  • Tkanka tłuszczowa jest tym, co ochrania nasze narządy i zapewnia nam ciepło. Jednak w nadmiernej ilości jest szkodliwa dla zdrowia, a także nieestetycznie wygląda. Zimne prysznice pomagają w walce z utratą tkanki tłuszczowej poprzez działanie niskich temperatur, które z kolei pobudzają metabolizm. Również poprawia się krążenie krwi i limfy, co z kolei pomaga oczyścić ciało z toksyn.
  • Zimny prysznic zalecany jest też po zwiększonym wysiłku fizycznym, ponieważ przyspiesza regenerację organizmu.
  • Zimny prysznic z rana zamiast kawy? Absolutnie tak! Zimny prysznic to niesamowity zastrzyk energii. Sprawia, że akcja serca jest przyspieszona, a oddech szybszy i głębszy.
  • Zimny prysznic także buduje nasz układ odpornościowy, ponieważ zimna woda skutecznie walczy z bakteriami i wirusami.
  • Zimny prysznic ma także wpływ na nasz wygląd, a głównie chodzi tu o skórę i włosy. Przede wszystkim zimna woda nie wysusza skóry, tak jak robi to gorąca. Regularne zimne prysznice poprawiają ogólną kondycję włosów i skóry.
  • Oprócz tego zimne prysznice ujędrniają skórę, zapobiegają poceniu i pomagają w walce z depresją, poprzez ogólną poprawę samopoczucia.

Jak zacząć?

Branie zimnych pryszniców należy zacząć delikatnie i ostrożnie. W innym przypadku zadziałają odwrotnie niż powinny i mogą pojawić się np. dreszcze. Powinniśmy zacząć od stopniowego schładzania wody. Najpierw najlepiej jest wziąć ciepły, taki jak zwykle, prysznic. Następnie możemy włączyć chłodną wodę i stopniowo przyzwyczajać nasze ciało do niskiej temperatury wody. Co ważne, należy unikać gwałtownych zmian temperatury wody. To może być naprawdę niebezpieczne! Najlepszą porą roku na rozpoczęcie rytuałów z zimną wodą jest lato.

Zimne prysznice nie dla wszystkich

Zimny prysznic to z pewnością potwierdzone korzyści dla naszego ciała i umysłu. Niestety nie wszyscy mogą z niego korzystać. Przede wszystkim osoby zmagające się z chorobami układu krążenia (np. arytmia serca) albo z nadczynnością tarczycy. Osoby borykające się ze wspomnianymi chorobami są o wiele bardziej wyczulone na działanie niskiej temperatury, więc zimny prysznic w ich przypadku mógłby nie zadziałać, tak jak powinien.

Zimne prysznice nie są wskazane tez dla kobiet w ciąży, choć w tym przypadku wszystko należy konsultować z lekarzem. Z kolei osoby zmagające się z bezsennością powinny wieczorem raczej wziąć gorącą kąpiel, która działa uspokajająco i usypiająco. Zimna woda z kolei pobudza układ nerwowy i ożywia nas, tak więc z pewnością nie ułatwi to zasypiania w nocy.